اشتباهات لپ تاپ

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که لپ تاپ را روی پایتان می گذارید و با آن کار می کنید، یا لپ تاپتان همواره به برق وصل است، در دسته کاربرانی قرار می گیرید که عامل بیشتر خرابی های رایانه خود هستند. این گروه از کاربران در استفاده از رایانه دچار مشکلاتی می شوند که متخصصان نام های مختلفی به آن داده اند: از جمله خطاهای پیک نیک. کارشناسان حوزه پشتیبانی فنی سیستم های رایانه ای معتقدند این گونه خطاها علت دست کم نیمی از تعمیرات و مراجعات به مراکز پشتیبانی هستند.
یک کارشناس معتقد است افراد بسیار زیادی هستند که ناخواسته، خود عامل خرابی رایانه خود هستند. به گفته وی: « یکی از اشتباهات کلاسیم در این زمینه گذاشتن لپ تاپ روی پاست. برخلاف آنچه که از نام لپ تاپ بر می آید ( lap به معنی ران)، لپ تاپ را نباید روی پا گذاشت. در عوض، لپ تاپ باید روی یک سطح سفت و مسطح قرار گیرد، به گونه ای که تنها نقاط تماس کف آن با سطح، چهار برجستگی پلاستیکی تعبیه شده در زیر آن باشد. حتی استفاده از یک کتاب بزرگ که بتوان لپ تاپ را روی آن قرار داد نیز کفایت می کند. به این ترتیب، هوا به خوبی در اطراف و زیر دستگاه جریان می یابد».
قرار دادن لپ تاپ روی ران یا بدتر از آن، روی تختخواب و مبل، شیارهای جریان هوا را مسدود کرده از خروج هوای گرم تولید شده در داخل لپ تاپ جلوگیری می کند. این امر سبب بیش از حد گرم شدن دستگاه می شود که خود عامل اکثر خرابی های لپ تاپ است. کار کردن با لپ تاپ در سطوح غیر تراز نیز هاردیسک آن را در وضعیتی قرار می دهد که به دلیل وجود اجزای مکانیکی، ممکن است آسیب ببیند.
در مورد هارددیسک این نکات نیز حائز اهمیت است: وقتی هارد دیسک فعال است، لپ تاپ را حرکت ندهید، زیرا ممکن است که هد هارد که مدام برای خواندن و نوشتن روی سطح بسیار شکننده و حساس هارد در حرکت است، با آن برخورد کند و خرابی به بار آورد. بسیاری از لپ تاپ های جدید به حسگرهای ژیروسکوپ مجهز هستند تا در صورت حرکت لپ تاپ هارد دیسک را خاموش کنید. اما از آنجا که اجرای فرمان خاموش کردن هارد نیز مقداری زمان می برد، باز هم احتمال آسیب دیدگی وجود دارد.
مدیر پشتیبانی فنی یک شرکت فروشنده تجهیزات الکترونیکی و دیجیتالی، می گوید: « بسیاری از کاربران وقتی در لپ تاپ را می بندند، پیش از این که از خاموش شدنش اطمینان حاصل کنند، آن را در کیف می گذارند ».
او توصیه می کند که قرار دادن دستگاه در حالت sleep به صورت دستی و قبل از بستن در آن، بهتر است و به کاربر بابت خاموش شدن هارد دیسک لپ تاپ اطمینان خاطر می دهد. ضمناً بهتر است پس از خاموش کردن لپ تاپ چند ثانیه تأمل کنید تا سیستم فرمان خاموش کردن را به طور کامل اجرا کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *